Noc vědců



24. 09. 2021 10-22 hodin Kde: Expozice času Vstupné: ZDARMA

Expozice Času se poprvé zapojí do programu Noci vědců, jedné z největších akcí na popularizaci vědy v celé Evropě.

Téma letošního ročníku je totiž příznačné: ČAS.

Expozice času při té příležitosti mimořádně otevře své prostory pro děti a dospělé zdarma, a to až do 22:00.

Kromě klasické expozice mapující historii času, jeho chápání a měření nabídne rovněž zábavné kvízy a ve spolupráci s Univerzitou Palackého též zábavné přednášky odborníků.

PROGRAM: 

10.00 - 18.00
Kolo roku

Každou celou hodinu čeká na návštěvníky Expozice času speciální tematický vstup, který přiblíží, jak to všechno je s letním a zimním slunovratem a jarní a podzimní rovnodenností. 

10.00 - 18.00
Kvíz

Každý návštěvník Expozice času se bude moci zapojit do poznávacího kvízu. Úkolem bude hledat správné odpovědi v prostorách muzea. Při vstupu dostanete kartičku s otázkami a při odchodu ji odevzdáte. Za všechny správné odpovědi na vás bude čekat odměna (karty, pexesa). 

Kvíz bude připraven v několika variantách pro malé děti, starší děti a dospělé, aby se mohlo zapojit co nejvíce návštěvníků.

18:00
Petr Horálek - Zahájení fotovýstavy DVACETKRÁT V NASA

U příležitosti Noci vědců se v Expozici času uskuteční vernisáž nové fotovýstavy astrofotografa Petra Horálka s názvem Dvacetkrát v NASA. Autor během vernisáže současně povypráví, co jej přivedlo k fotografování noční oblohy a jak se mu podařilo dostat „do hledáčku“ vesmírných agentur a asociací

19.30 - 20.30
Lukáš Richterek – Čas aneb Aby se všechno v přírodě neodehrálo najednou
 

Spolu s experimentálním fyzikem Lukášem Richterkem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se pokusíme podívat na čas, jednu z nejzajímavějších fyzikálních veličin, a to z hlediska několika stěžejních fyzikálních teorií – Newtonovy klasické mechaniky, klasické termodynamiky, teorie relativity i kvantové fyziky. 

Uvidíme, jak se fyzikální pohled na čas a jeho klíčové vlastnosti proměnil v průběhu posledních čtyř století, jak lze nejpravděpodobněji pochopit směr plynutí času i proč podle Einsteina může mít každý z nás svůj čas podle toho, kde se nachází a jak rychle se pohybuje. Na závěr se zmíníme o možném pohledu na čas z hlediska současné fyziky podle Carla Rovelliho a jeho knihy Řád času.

Podrobnosti na webu www.nocvedcu.cz.

 

DŮLEŽITÉ INFORMACE o proticoviDových opatřeních pro vstup do muzea v rámci akce Noc vědců:
Pro umožnění vstupu musí být splněna alespoň jedna z následujících podmínek:
  • absolvování PCR testu v posledních 7 dnech
  • absolvování rychlého antigenního testu (RAT), který provedl zdravotnický pracovník (v posledních 72 hodinách)
  • absolvování RAT prostřednictvím online služby za dozoru zdravotního pracovníka (test je platný 24 hod., pokud o něm dohlížející zdravotník vydá doklad)
  • mít laboratorně potvrzené prodělání onemocnění covid-19, které není starší než 180 dní
  • mít alespoň 14 dní od aplikace druhé dávky u dvoudávkové vakcíny
  • u jednodávkové vakcíny musí od očkování uplynout alespoň 14 dní
Při vstupu do budovy:                                                   
  • řádná dezinfekce rukou při vstupu do budovy,
  • ochrana dýchacích cest respirátorem třídy FFP2 (N95), popř. FFP3 (bez výdechového ventilu), a to po celou dobu pobytu ve vnitřních prostorách Technického muzea. Řádně nasazený respirátor musí zakrývat ústa i nos.

Zpět na akce

© Expozice Času | Vyvinuto a provozováno s ondrejfirla.eu